Čtyřiadvacetiletá studentka posledního ročníku Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického má aktuálně některé příbuzné v protileteckých krytech. Jiní nesmí vycházet ven, protože v ulicích Kyjeva se pohybují Rusové s těžkou technikou i bez. Mladá umělkyně nepřestává věřit ve vítězství, svobodu a nezávislost Ukrajiny. „Celá rodina bydlí v Kyjevě, přímo ve válečné zóně,“ upozorňuje.

Jaké máte poslední zprávy od rodiny z Ukrajiny?
Ve čtvrti, kde bydlí rodiče, nejsou k sehnání žádné potraviny, jelikož tam obchody nefungují. Podle nařízení vlády by nikdo z civilistů neměl vycházet ven.

Skleníky botanické zahrady Mendelovy univerzity v Brně jsou vyšperkované kvetoucími orchidejemi.
Pestrobarevné orchideje už v botanické zahradě vítají jaro. Potěšte se květy

Čeho se nejvíce obáváte v souvislosti s válečným konfliktem?
Bojím se změn v životech lidí, které přináší válka.

Jak hodnotíte aktuální situaci na Ukrajině?
Všichni, přes to co teď prožívají, věří ve vítězství a svobodu.

Plánujete nějak pomoci vašim příbuzným?
Hlavně se s nimi snažím být v kontaktu, pravidelně si telefonujeme, ale rozhovory nám ruší slabý signál a internet na Ukrajině. Jakmile to bude možné, tak udělám vše abych je dostala do bezpečí.

Co v Brně studujete?
Jsem v posledním ročníku magisterského studia brněnské techniky v Ateliéru sochařství. Úspěšně mám za sebou státnice a ještě mě čeká diplomová práce.

Generál Emil Boček ve svém milovaném letounu Supermarine Spitfire.
Rok do stovky. Brněnský válečný veterán Boček slaví 99. narozeniny

Máte koníčky?
Zabývám se uměním, což mi vynahrazuje všechny koníčky. Před třemi lety jsem vytvořila sochy z 3D tisku zobrazující skutečné ukrajinské vojáky z válečného konfliktu v Donbasu. V rehabilitačních centrech jsem vytvořila pomocí 3D skeneru válečné veterány. Poté jsem jim sochy ze sádrového kompozitu věnovala.

Jaké máte plány na letošní rok?
Tento rok jsem měla mít samostatnou výstavu v Scherbenko Art Centru v Kyjevě a také jsem se měla zúčastnit výstavy finalistů PinchukArtCentre Prize 2022 v kyjevském Pinchuk Art Centru. Obě kulturní události, ale byly napadeny ruskou armádou.