Na to, aby lidé mysleli na zvířata žijící v parcích či na zahradách, pravidelně upozorňuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP).

„Apelujeme na všechny příznivce, aby mysleli na své zvířecí spoluobyvatele a umožnili jim přístup k vodě. Ježci, zajíci, kosové, čmeláci, včely a další vám to zcela jistě vrátí zpět. Třeba tím, že budou požírat nepříjemný hmyz a to přece není zrovna málo,“ uvedl Petr Stýblo z ČSOP.

Pokud má člověk na zahradě bazének nebo jezírko, stačí umístit plovoucí prkno, odkud se budou moci ptáci pohodlně napít. „Pozor ale na jezírka a bazény s kolmými stěnami. Také dávejte pozor na konve nebo kbelíky. Nouze o vodu nutí ptáky pít i z těchto zdrojů a hrozí jim utopení,“ varuje Stýblo.

Tam, kde bezpečný zdroj vody chybí, lze přístup k vodě zajistit naplněním obyčejné misky nebo podkvětníku.

close Horké dny sužují nejen lidi, ale i ptáky. Pomoci jim může zahradní pítko info Zdroj: Shutterstock zoom_in Horké dny sužují nejen lidi, ale i ptáky. Pomoci jim může zahradní pítko

Pro ptáky je vhodné misku s vodou umístit na vyvýšené místo ideálně bez okolních dřevin, odkud by na ně mohl zaútočit predátor. Naopak v delší vzdálenosti jsou keře a stromy žádoucí, aby ptáci mohli úkryt využít.

Když se misky změní ve smrtící past… 

„Pítko také neumisťujeme v blízkosti prosklených ploch, do kterých by mohli ptáci narazit. Chceme-li mít na pítko výhled, opatříme skla nálepkami, aby je ptáci viděli. Dejme také pozor na nejrůznější nádoby v zahradě, jako jsou sudy na dešťovou vodu. Vždy je opatřeme krytem, například roštem nebo pletivem, aby nedocházelo ke zbytečnému utonutí nejen ptáků, ale i dalších živočichů,“ upozorňují odborníci z České společnosti ornitologické.

Misku s vodou umístěnou na zemi pak využijí kromě ptáků také například ježci, veverky nebo někteří brouci. Potřeba je ji dát do stínu, aby se voda hned neodpařila. Aby se v misce s vodou netopil hmyz, je nutné do ní umístit několik vyšších kamínků a také větvičky vyčnívající ven. Hmyz po nich bude moci vylézt.

Miska by neměla být příliš hluboká, aby se v ní nemohly topit ani například menší druhy ptáků. Pítko by mělo být hluboké nanejvýš osm centimetrů a nemělo by v něm být příliš mnoho rýh, aby se neusazovalo moc nečistot. Vodu je třeba v misce jednou denně měnit.

close Horké dny sužují nejen lidi, ale i ptáky. Pomoci jim může zahradní pítko info Zdroj: Shutterstock zoom_in Horké dny sužují nejen lidi, ale i ptáky. Pomoci jim může zahradní pítko

„Nedoporučujeme pítka kovová, která se v létě příliš zahřívají a v zimě namrzají,“ radí ornitologové.

Ptáci ocení nejen možnost se napít, ale také vykoupat. Voda totiž hraje velkou roli i v jejich očistě. Designových koupátek pro ptáky je na trhu celá škála. Hravě si s nimi poradí i domácí kutilové.

Vedra mohou být pro zvířata pohromou 

Divoká zvířata žijící ve městech v letních dnech netrápí jen nedostatek vody, ale také samotné horko. Zejména rorýsy, kteří hnízdí v dutinách ve zdech a pod střechami domů. Ty se v létě rozpalují a mláďata z nich vyskakují, aby se zachránila. To buď nepřežijí, nebo potřebují pomoc odborníků, protože sama nedokážou vzlétnout.

Záchranné stanice letos přijaly téměř sedm stovek rorýsů. Většina už se vrátila do přírody, kolem 200 jich uhynulo.