„Každé jaro máme snahu ochránit žáby a čolky, kteří na jaře táhnou k vodním plochám, kde se mohou spářit a naklást vajíčka,“ vysvětluje Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. „Pokud jejich cesty křižují silnice, mnoho jich zahyne pod koly projíždějících aut,“ doplňuje.

V centrální evidenci je více než pět set silničních úseků, kde každoročně žáby pod koly aut hynou. Nacházejí se po celé republice a většina z nich řidiče nijak neupozorňuje. Český svaz ochránců přírody proto mnoho let finančně i odborně podporuje aktivity dobrovolníků, kteří obojživelníky zachraňují, z programu Ochrana biodiverzity.

Ilustrační foto
Hlavní sezóna klíšťat začíná. Nebezpečí představují i pro domácí mazlíčky

V letošním roce se podařilo zabezpečit cesty obojživelníků na osmnácti problematických lokalitách.

Ochránit obojživelníky na kritickém úseku silnice není snadné. Je potřeba zvolit správné období, kdy se instalují podél silnic dočasné zábrany, které obojživelníky navedou na místa, kde se mohou bezpečně dostat na druhou stranu silnice. Na zmíněných lokalitách se letos povedlo nainstalovat zábrany o celkové délce devíti kilometrů.

Časově náročná práce 

Tam, kde místo pro bezpečný přechod není, se u zábran instalují lapací pasti, z nichž jsou každý den přenášeni na druhou stranu komunikace. Taková práce je ale náročná, a to nejen na čas, ale především na lidské zdroje. Navíc se nedá potřeba dobrovolnické práce úplně spolehlivě odhadnout.

„Slunečné počasí ke konci března vytáhlo první obojživelníky na cesty, dubnové ochlazení migrující aktivity obojživelníků naopak zase zbrzdilo. Jarní tah tak je rozložen do delšího období,“ říká Petr Stýblo. Práce dobrovolníků se neúměrně protahuje, někdy i na dobu až dvou měsíců. Do programu se letos zapojili i skauti z organizace Kaprálův mlýn na jižní Moravě.

Páření poštolek obecných na střeše státního zámku v Janovicích u Rýmařova. Duben 2022.
OBRAZEM: Hlučné radovánky. Páření poštolek obecných nelze přeslechnout

Při záchraně obojživelníků se rovnou sbírají také nejrůznější data: o průběhu tahu, počtu odchycených kusů, případně i jejich pohlaví. Informace jsou cenné pro další plánování aktivit ochránců.

Pokud vás zajímá, zda projíždíte pravidelně žabím úsekem i vy, můžete si to ověřit na webové stránce. Seznam kritických úseků najdete na celorepublikové mapě na webu svazu ochránců přírody v rubrice Ochrana druhů, v záložce Akce Žába.